Kursus: Tandslid og komposit
22. oktober 2026, Crowne Plaza Copenhagen Towers
Mange tandlæger tøver med at behandle patienter med et slidt bid. Dels på grund af manglende overblik over en ofte uoverskuelig behandling og dels på grund af usikkerhed omkring behandlingens prognose. Ofte udskydes behandlingen, mens problemet forværres…
På dette kursus får du en struktureret tilgang til emnet,
hvor vi bl.a. fokuserer på:
- Opbygning af det slidte bid
- Komposit
- Aligners som hjælpemiddel
- Dahls princip
- Materialevalg
- Kliniske tips og tricks
Målet med kurset er, at du kan vende tilbage på klinikken med større tryghed og tilstrækkelig sikkerhed i at kunne tilbyde en god behandling af disse patienter.
Kurset er meget klinisk orienteret, evidensbaseret og indeholder mange forskellige patientcases. Den norske tandlæge Ida Louise Line gennemgår også mulighederne for kombinationsbehandling med aligners. Kurset henvender sig også til tandlæger, der ikke selv udfører aligner-behandlinger, men som ønsker større indsigt i, hvornår en ortodontisk behandling kan være relevant som led i behandling af tandslid.
Om kursusgiver
Tandlæge Ida Louise Line har et særligt fokus på tandbevarende behandling. Hun har afholdt en del kurser inden for komposit, behandling af tandslid og behandling med aligners – alle med meget gode evalueringer.
Hun blev uddannet i 2007 og i dag arbejder hun hos Colosseum Tannlege i Norge.
Praktiske oplysninger om kurset
Pris inkl. forplejning
Kr. 1495,-
Målgruppe
Tandlæger
Kursustimer
3,5 timer (effektive)
Deadline for tilmelding
20. september 2026
Sprog
Kurset afholdes på engelsk
Tidspunkt
22. oktober 2026, kl. 16.30 -21.00
16.30-17.00: Ankomst og kaffe/te
17.00 – 21.00: Kursus inklusive pause med let bespisning og kaffepause
Sted
Crowne Plaza Copenhagen Towers
Ørestads Boulevard 114 – 118
2300 København S
Kurset udbydes i samarbejde med Solventum
Tilmeld dig her
Faglig udvikling - når og hvor det passer dig
Vi tilbyder en bred vifte at muligheder for efteruddannelse - uanset om du er klinikejer, tandlæge, tandplejer eller klinikassistent.
Emnerne kan være Stain & Glaze, rodbehandling, førstehjælp på tandklinikken, NIR eller plastfyldninger - det er nærmest kun fantasien, der sætter grænsen.
Er du på udkig efter ny viden om al dentes funktioner? Hop med på et webinar - du kan både blive klogere på indkald, og hvis du er ny bruger af al dente, kan du få hjælp til at komme godt i gang.