/Files/Images/Logo/Nordenta_RGB_Rød.png

Ny medarbejder? Kom godt fra start

Online kursus i al dente

Klinikkens IT-system er en vigtig del af hverdagen, og vores erfaring viser, at det giver stor værdi for klinikken, hvis medarbejderen hurtigt bliver fortrolig med al dente og klinikkens rutiner.

Der er mange funktioner i al dente i forbindelse med patientkontakten, og på dette kursus gennemgår vi de grundlæggende funktioner. Det betyder, at den nye medarbejder kommer godt og trygt i gang.


Efter kurset har du helt styr på de grundlæggende funktioner i al dente, herunder:

  • At oprette patient, optage anamnese og udfylde indkaldeoplysninger
  • At registrere tandstatus
  • Journalen
  • Aftalebogen
  • At skrive og tilbageføre regninger
  • Kommune- og forsikringsregninger
  • At bogføre indbetalinger, aconto og afdragsordninger.

Praktiske oplysninger om kurset

Pris

Kr. 950,-

Kursustimer

2 timer (effektive)

Målgruppe

Kurset henvender sig både til tandlæger, tandplejere og klinikassistenter, der er ansat inden for det seneste år og har begrænset eller intet kendskab til al dente

Sted

Online - foran din computer

Tidspunkt

Kl. 13.00-15.00

Dato

Første torsdag i hver måned - vi afholder kurset hver måned, så nye medarbejdere hurtigt kan få en grundig introduktion til det daglige arbejde i al dente

OBS: Ingen kurser i juli og august.

Din tilmelding er bindende. Hvis du bliver forhindret i at deltage, gælder følgende regler for afmelding:

  • Op til en måned før kursusstart: Du får hele det beløb, du har indbetalt, retur.
  • Mellem en måned og 14 dage før kursusstart: Du får halvdelen af beløbet tilbage.
  • Mindre end 14 dage før kursusstart: Du får ikke refunderet kursusgebyret - dette gælder også ved sygdom.

Du har mulighed for at overdrage din plads på kurset til en anden deltager uden ekstra omkostninger. Husk blot at give os besked senest dagen før kurset med navnet på den nye deltager.